A U G U S T

 3 Sâmbătă: Sf. Cuv. Isaachie, Dalmat şi Faust; Sf. Mironosiţă Salomeea; Sf. Cuv. Teodora din Tesalonic – Taina Sfintei Spovedanii, de la 9:30 a.m.

4 Duminică: Sf. 7 tineri din Efes; Sf. Mc. Tatuil – Duminica a 7-a după Rusalii Ap. Romani 15,1-7; Ev. Matei 9,27-35 (Vindecarea a doi orbi şi a unui mut din Capernaum); Glas 6, voscr. 7 – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

5 Luni: +) Sf. Cuv. Ioan Iacob (Hozevitul) de la Neamţ; Sf. Mc. Evsignie; Sf. Nona, mama Sf. Ier. GrigorieTeologul; Sf. Ier. Fabian, episcopul Romei (Înainte-prăznuirea Schimbării la Faţă a Domnului) Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

 6 Marți: (+) Schimbarea la Faţă a Domnului (P,U,V)- Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

 7 Miercuri: +) Sf. Cuv. Teodora de la Sihla; +) Sf. Cuv. Pafnutie–Pârvu Zugravul; Sf. Cuv. Mc. Dometie Persul; Sf. Ier. Narcis, arhiepiscopul Ierusalimului; Sf. Irina, împărăteasa – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

10 Sâmbătă: Sf. Mc. Laurenţiu arhidiaconul; Sf. Sfinţit Mc. Xist, episcopul Romei; Sf. Mc. Ipolit – Taina Sfintei Spovedanii, de la 8:00 la 10:30 a.m.

11 Duminică: +) Sf. Ier. Nifon, patriarhul Constantinopolului; Sf. Mc. Evplu arhidiaconul; Duminica a 8-a după Rusalii. Ap. 1 Corinteni 1,10-17; Ev. Matei 14,14-22 (Înmulţirea pâinilor). Glas 7, voscr. 8 – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

14 Miercuri: Sf. Proroc Miheia (Înainte-prăznuirea Adormirii Maicii Domnului) – Prohodul Maicii Domnului, de la 7:00 p.m.

15 Joi: (+) Adormirea Maicii Domnului – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

16 Vineri: Aducerea Sf. Mahrame a Domnului din Edesa la Constantinopol; +) Sf. Martiri Brâncoveni: Constantin Voievod cu cei patru fii ai săi, Constantin, Ştefan, Radu şi Matei, şi sfetnicul Ianache; +) Sf. Cuv. Iosif de la Văratec; Sf. Mc. Diomid – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

18 Duminică: Sf. Mc. Flor şi Lavru; Duminica a 9-a după Rusalii. Ap. 1 Corinteni 3,9-17; Ev. Matei 14,22-34 (Umblarea pe mare). Glas 8, voscr. 9 – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

24 Sâmbătă: Sf. Sfinţiţi Mc. Eutihie; Sf. Mc. Tation; Sf. Cosma din Aitola – Picnic la Simeon Park Magna, 13190 Woodbine Avenue, Gormley, ON, de la 11:00 a.m.

25 Duminică: Aducerea moaştelor Sf. Ap. Bartolomeu; Sf. Ap. Tit; Duminica a 10-a după Rusalii. Ap. 1 Corinteni. 4,9-16; Ev. Matei 17,14-23 (Vindecarea lunaticului). Glas 1, voscr. 10 – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

29 Joi: (+) Tăierea capului Sf. Proroc Ioan Botezătorul (Post) – Sfânta Liturghie, de la 9:00 a.m.

S E P T E M B R I E

1 Duminică: + Sf. Cuv. Dionisie Exiguul (cel Smerit); Sf. Cuv. Simeon Stâlpnicul; Sf. 40 de Mucenici din Adrianopol (Începutul anului bisericesc) (Tedeum); Duminica a 11-a după Rusalii. Ap. 1 Corinteni 9,2-12; Ev. Matei 18,23-35 (Pilda datornicului nemilostiv). Glas 2, voscr. 11 – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

 5 Joi: Sf. Proroc Zaharia şi Dreapta Elisabeta, părinţii Sf. Ioan Botezătorul – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

8 Duminică: (+) Naşterea Maicii Domnului; Duminica dinaintea Înălţării Sfintei Cruci. Ap. Galateni 6,11-18; al Praznicului: Filipeni 2:5-11; Ev. Ioan 3,13-17; (Convorbirea lui Iisus cu Nicodim), a Praznicului: Luca 10,38-42, 11,27-28. Glas 3, voscr. 1 – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

9 Luni: Sf. şi Drepţii dumnezeieşti Părinţi Ioachim şi Ana; +) Sf. Cuv. Chiriac de la Tazlău; +) Sf. Cuv. Onufrie de la Vorona; Sf. Părinţi de la Sinodul al III-lea Ecumenic – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

14 Sâmbătă: (+) Înălţarea Sfintei Cruci (Post) – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

15 Duminică: +) Sf. Ier. Iosif cel Nou de la Partoş, mitropolitul Banatului; + Sf. Mare Mc. Nichita; + Sf. Ier. Visarion, arhiepiscopul Larisei; Duminica după Înălţarea Sfintei Cruci. Ap. Galateni 2,16-20; Ev. Marcu 8,34-38; 9,1 (Luarea Crucii şi urmarea lui Hristos). Glas 4, voscr. 2 – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

22 Duminică: +) Sf. Ierarh Mc. Teodosie de la Mănăstirea Brazi, mitropolitul Moldovei; Sf. Sfinţit Mc. Foca, episcop de Sinope; Duminica a 18-a după Rusalii. Ap. 2 Corinteni 9,6-11; Ev. Luca 5,1-11 (Pescuirea minunată). Glas 5, voscr. 3 – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

29 Duminică: Sf. Cuv. Chiriac Sihastrul; Sf. Mc. Petronia; Duminica a 19-a după Rusalii. Ap. 2 Corinteni 11,31-33; 12,1-9; Ev. Luca 6,31-36 (Predica de pe munte – Iubirea vrăjmaşilor). Glas 6, voscr. 4 – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.