(Dezlegare la peşte, ulei şi vin) = P,U,V
(Dezlegare la ouă, lapte şi brânză)= O,L,B

Februarie, 2019

2 Sâmbătă (+) Întâmpinarea Domnului – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

3 Duminica a 32-a după Rusalii (a lui Zaheu) – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

10 Duminica a 17-a după Rusalii (a Cananeencei) – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

17 Duminica a 33-a după Rusalii (a Vameşului şi a Fariseului) – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

24 Duminica a 34-a după Rusalii (a Întoarcerii Fiului risipitor) – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

Martie, 2019

2 Sâmbătă – Sf. Sfinţit Mc. Teodot, episcopul Chiriniei; Sf. Mc. Isihie (Sâmbăta morţilor – Moşii de iarnă) – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m. și Parastas

3 Duminica Înfricoşătoarei Judecăţi (a Lăsatului sec de carne) – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

8 Vineri – Taina Sfântului Maslu, de la ora 7:00 p.m.

9 Sâmbătă + Sf. 40 de Mucenici din Sevastia, Hramul bisericii noastre (O,L,B) – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

10 Duminica Izgonirii lui Adam din Rai (a Lăsatului sec de brânză) – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

11 Luni – Sf. Ier. Sofronie, patriarhul Ierusalimului (Începutul Postului Sfintelor Paşti. Zi aliturgică), Canonul cel Mare – partea 1, de la ora 7:00 p.m.

12 Marți – Sf. Cuv. Teofan Mărturisitorul; Sf. Ier. Grigorie Dialogul, episcopul Romei; Sf. Cuv. Simeon Noul Teolog (Zi aliturgică), Canonul cel Mare – partea 2, de la ora 7:00 p.m.

13 Miercuri – Aducerea moaştelor Sf. Ier. Nichifor, patriarhul Constantinopolului; Sf. Mc. Hristina din Persia – Canonul cel Mare – partea 3, de la ora 7:00 p.m.

14 Joi – Sf. Cuv. Benedict de Nursia; Sf. Sfinţit Mc. Alexandru preotul – Canonul cel Mare – partea 4, de la ora 7:00 p.m.

16 Sâmbătă – Taina Sfintei Spovedanii, de la ora 9:30 a.m.

17 Duminica întâi din Post (a Ortodoxiei) – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

20 Miercuri – Liturghia Darurilor mai-inainte sfintite, de la ora 7:00 p.m.

22 Vineri – Liturghia Darurilor mai-inainte sfintite, de la ora 7:00 p.m.

23 Sâmbătă – Taina Sfintei Spovedanii, de la ora 9:30 a.m.

24 Duminica a 2-a din Post (a Sf. Ier. Grigorie Palama) – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

25 Luni (+) Buna Vestire (P,U,V) – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

29 Vineri – Liturghia Darurilor mai-inainte sfintite, de la ora 7:00 p.m.

30 Sâmbătă – Taina Sfintei Spovedanii, de la ora 9:30 a.m.

31 Duminica a 3-a din Post (a Sfintei Cruci) – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

Aprilie, 2019

3 Miercuri – Liturghia Darurilor mai-inainte sfintite, de la ora 7:00 p.m.

6 Sâmbătă:

  • Taina Sfintei Spovedanii, de la ora 9:30 a.m.
  • Taina Sfântului Maslu, de la ora 5:00 p.m.

7 Duminica a 4-a din Post (a Sf. Cuv. Ioan Scărarul) – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

10 Miercuri – Denia Canonului cel Mare, de la 7:00 p.m.

12 Vineri – Denia Acatistului Bunei Vestiri, de la 7:00 p.m.

13 Sâmbătă – Taina Sfintei Spovedanii, de la ora 9:30 a.m.

14 Duminica a 5-a din Post (a Sf. Maria Egipteanca) – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

17 Miercuri – Liturghia Darurilor mai-inainte sfintite, de la ora 7:00 p.m.

20 Sâmbăta lui Lazăr – Pomenirea morţilor (ultima pomenire a celor adormiți, până la Duminica Tomii)  – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m. și Parastas (U,V)

21 Duminica a 6-a din Post (a Floriilor), (+) Intrarea Domnului în Ierusalim (P,U,V) – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

22 Sfânta şi Marea Luni; Sf. Ier. Teodor Sicheotul, episcopul Anastasiopolei, Sf. Ap. Natanael – Denie, de la 7:00 p.m.

23 Sfânta şi Marea Marți; +) Sf. Mare Mc. Gheorghe, purtătorul de biruinţă; (slujba Sfântului se va săvârși luni, a doua zi de Paști); Sf. Mc. Valerie – Denie, de la 7:00 p.m.

24 Sfânta şi Marea Miercuri; +) Sf. Ierarhi Ilie Iorest, Simion Ştefan şi Sava Brancovici,
mitropoliţii Transilvaniei; Sf. Ier. Iosif Mărturisitorul din Maramureş; Sf. Mc. Pasicrat şi Valentin; Sf. Cuv. Elisabeta – Denie, de la 7:00 p.m.

25 J Sfânta şi Marea Joi; Sf. Ap. şi Evanghelist Marcu; +) Sf. Cuv. Vasile de la Poiana Mărului:

  • Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.
  • Denia celor 12 Evanghelii, de la 7:00 p.m.

26 Sfânta şi Marea Vineri; Sf. Sfinţit Mc.Vasilevs, episcopul Amasiei; Sf. Glafira; Sf. Mc. Chiril, Chindeu şi Tasie din Axiopolis (Zi aliturgică)

  • Taina Sfintei Spovedanii, de la ora 8:30 a.m.
  • Scoaterea Sfântului Epitaf, la ora 11:00 a.m.
  • Denia Prohodului Domnului, de la 7:00 p.m.

27 Sfânta şi Marea Sâmbătă:

  • Taina Sfintei Spovedanii și împărtășirea copiilor (după vârsta de 7 ani, copiii trebuie să se spovedească – și să nu mănânce sau să bea apă – înainte de a primi Sfânta Împărtășanie), de la ora 9:00 a.m.
  • Slujba Sfintei Învieri, de la 11:30 p.m. urmată de Sfânta Liturghie din noaptea de Paști

28 (+) Învierea Domnului, Duminica Sfintelor Paști – Vecernia Sfintelor Paști (A doua Înviere), de la 12:00 p.m.

29 (+) Sfintele Paști; Sf. 9 Mucenici din Cizic; Sf. Cuv. Memnon, făcătorul de minuni. Sf. Mare Mc. Gheorghe, purtătorul de biruinţă (slujba Sfântului se săvârșește astăzi) – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.

30 (+) Sfintele Paști; Sf. Ap. Iacov al lui Zevedeu; Sf. Ier. Donat, episcopul Evriei – Sfânta Liturghie, de la 9:30 a.m.