SFINTII MUCENICI EPICTET SI ASTION

 

new3

 
Sambata 7 Iulie de la ora 6:30pm vom incepe praznuirea Sfintilor Mucenici EPICTET si ASTION prin slujba Vecerniei si a Acatistului, urmate de Procesiunea cu Sfintele lor Moaste, continuand Duminica cu Sfanta Liturghie.
 
Sfintii Epictet si Astion sunt cei mai vechi sfinti care au patimit pe teritoriul Romaniei, primind cununa muceniciei in anul 290 d.H. Sfintele lor moaste au fost descoperite in anul 2001 de catre o echipa mixta (romano-americana) de arheologi, in ajunul sarbatorii Adormirea Maicii Domnului, in orasul Murighiol din Judetul Tulcea.
 
Biserica noastra din Aurora se bucura, pe langa Sfintii 40 de Mucenici, de ocrotirea si rugaciunile acestor doi mucenici, intarindu-i pe toti inchinatorii prin sfintele lor moaste. 
Informatii suplimentare despre patimirea acestor sfinti se gasesc pe pagina de web a bisericii noastre, la rubrica Sfintii Mucenici.

Sambata 7 Iulie de la ora 6:30pm vom incepe praznuirea Sfintilor Mucenici EPICTET si ASTION prin slujba Vecerniei si a Acatistului, urmate de Procesiunea cu Sfintele lor Moaste, continuand Duminica cu Sfanta Liturghie.

 
Sfintii Epictet si Astion sunt cei mai vechi sfinti care au patimit pe teritoriul Romaniei, primind cununa muceniciei in anul 290 d.H. Sfintele lor moaste au fost descoperite in anul 2001 de catre o echipa mixta (romano-americana) de arheologi, in ajunul sarbatorii Adormirea Maicii Domnului, in orasul Murighiol din Judetul Tulcea.
 
Biserica noastra din Aurora se bucura, pe langa Sfintii 40 de Mucenici, de ocrotirea si rugaciunile acestor doi mucenici, intarindu-i pe toti inchinatorii prin sfintele lor moaste. 
 
Informatii suplimentare despre patimirea acestor sfinti se gasesc pe pagina de web a bisericii noastre, la rubrica Sfintii Mucenici.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s