Aniversarea bisericii noastre

16 august 2009 – 16 august 2014


Biserica ortodoxă română din Aurora este binecuvântatムde Dumnezeu să-i aibムocrotitori pe Sfinții Patruzeci de Mucenici din Sevastia Armeniei, îndrăgiți în mod deosebit în ortodoxia românească. Rugăciunile și mijlocirile sfinților pe lângă Domnul nostru Iisus Hristos s-au vădit în multe rânduri în existența de cinci ani a bisericii noastre. Propovăduirea preoților slujitori și rugăciunile și dăruirea credincioșilor tot mai numeroși ai bisericii noastre au fost necontenit îndrumate și ocrotite prin grija celor Patruzeci de Sfinți.

Încă de la primele aprobări oficiale din 2009, Biserica noastră își desfășoară activitatea în clădirea istorică de pe Mosley Street, la numărul 33. Această clădire a fost construită în anul 1870 pentru a adăposti „Mechanics Institute”, înființat pentru educația adulților în discipline tehnice. Centrele, care aveau rol și de bibliotecă, erau finanțate de industriașii locali în căutare de personal calificat. Primul institut din lume a fost deschis în Edinburgh, Scoția, în octombrie 1821, ca „Scoala de Arte din Edinburgh” (ulterior „Universitatea Heriot-Watt”). Școala a revoluționat accesul la educație în domeniul științei și tehnologiei pentru oamenii obișnuiți și s-a răspândit în întreaga lume britanică.

Construită din cărămidă roșie, clădirea a fost completată în 1872 cu o antecameră. Stilul „Classical Revival”, regăsit la multe edificii din Provincia Ontario, se evidențiază prin prezența celor șase ferestre mari, alungite, distribuite egal pe fiecare latură. Ultimele două deschideri dinspre sud indică adiția făcută în anul 1888. Ferestrele sunt ornamentate în partea de sus cu frontoane proeminente de lemn sprijinite pe cornișe.

„Mechanics Institute” a funcționat în această clădire până în anul 1906, când a fost închiriată unui localnic pentru a fi folosită ca ring de „roller-skating”.

În 1920 clădirea intră în posesia primăriei orașului Aurora, care se și ocupă de amenajarea demisolului prin excavare, în 1930.

În sprijinul Celui de-al Doilea Război Mondial, în clădire sunt organizate diferite activități sociale pentru strângere de fonduri.

După 1945 „Aurora Textiles” închiriază locația pentru producția de pulovere și alte tricotaje.

În 1951 „The Lions Club” cumpără clădirea și o renovează aplicând tencuială pe exterior.

După doar cinci ani, în 1956, edificiul este din nou donat primăriei orașului Aurora.

În același an „Aurora Gospel Church” cumpără locația și își desfășoară activitatea aici pentru următorii 23 de ani. „The Lions Club” revine ca proprietar în 1979, oferind spațiu de lucru și pentru „Aurora Nursery School” și „Kumon Tutoring”.

Biserica „Sfintii Patruzeci de Mucenici” este onorată să adauge istorie uneia din cele mai vechi clădiri din orașul Aurora, odată cu săvârșirea primei Sfinte Liturghii, în 16 august 2009. Statutul de chiriaș al bisericii noastre a trecut la cel de proprietar prin voința unanimă a credincioșilor, exprimată în ședința Adunării Generale din 29 mai 2011, când s-a hotărât cumpărarea clădirii. Pe data de 29 iulie 2011 biserica ”Sfinții Patruzeci de Mucenici din Sevastia” devine proprietarul lacașului de cult și începe o serie de renovări și consolidări. Sfințirea cea mare a bisericii, prin rugăciunea și binecuvântarea episcopului și prin așezarea Sfintelor Moaște în Prestolul Sfântului Altar, va pecetlui pentru totdeauna scopul și viața acestui edificiu drept casă a lui Dumnezeu și adăpost al creștinilor ortodocși.

16 august 2009 – 16 august 2014

Biserica ortodoxă română din Aurora este binecuvântat㠃de Dumnezeu să-i aib㠃ocrotitori pe Sfinții Patruzeci de Mucenici din Sevastia Armeniei, îndrăgiți în mod deosebit în ortodoxia românească. Rugăciunile și mijlocirile sfinților pe lângă Domnul nostru Iisus Hristos s-au vădit în multe rânduri în existența de cinci ani a bisericii noastre. Propovăduirea preoților slujitori și rugăciunile și dăruirea credincioșilor tot mai numeroși ai bisericii noastre au fost necontenit îndrumate și ocrotite prin grija celor Patruzeci de Sfinți.

Încă de la primele aprobări oficiale din 2009, Biserica noastră își desfășoară activitatea în clădirea istorică de pe Mosley Street, la numărul 33. Această clădire a fost construită în anul 1870 pentru a adăposti „Mechanics Institute”, înființat pentru educația adulților în discipline tehnice. Centrele, care aveau rol și de bibliotecă, erau finanțate de industriașii locali în căutare de personal calificat. Primul institut din lume a fost deschis în Edinburgh, Scoția, în octombrie 1821, ca „Scoala de Arte din Edinburgh” (ulterior „Universitatea Heriot-Watt”). Școala a revoluționat accesul la educație în domeniul științei și tehnologiei pentru oamenii obișnuiți și s-a răspândit în întreaga lume britanică.

Construită din cărămidă roșie, clădirea a fost completată în 1872 cu o antecameră. Stilul „Classical Revival”, regăsit la multe edificii din Provincia Ontario, se evidențiază prin prezența celor șase ferestre mari, alungite, distribuite egal pe fiecare latură. Ultimele două deschideri dinspre sud indică adiția făcută în anul 1888. Ferestrele sunt ornamentate în partea de sus cu frontoane proeminente de lemn sprijinite pe cornișe.

„Mechanics Institute” a funcționat în această clădire până în anul 1906, când a fost închiriată unui localnic pentru a fi folosită ca ring de „roller-skating”.

În 1920 clădirea intră în posesia primăriei orașului Aurora, care se și ocupă de amenajarea demisolului prin excavare, în 1930.

În sprijinul Celui de-al Doilea Război Mondial, în clădire sunt organizate diferite activități sociale pentru strângere de fonduri.

După 1945 „Aurora Textiles” închiriază locația pentru producția de pulovere și alte tricotaje.

În 1951 „The Lions Club” cumpără clădirea și o renovează aplicând tencuială pe exterior.

După doar cinci ani, în 1956, edificiul este din nou donat primăriei orașului Aurora.

În același an „Aurora Gospel Church” cumpără locația și își desfășoară activitatea aici pentru următorii 23 de ani. „The Lions Club” revine ca proprietar în 1979, oferind spațiu de lucru și pentru „Aurora Nursery School” și „Kumon Tutoring”.

Biserica „Sfintii Patruzeci de Mucenici” este onorată să adauge istorie uneia din cele mai vechi clădiri din orașul Aurora, odată cu săvârșirea primei Sfinte Liturghii, în 16 august 2009. Statutul de chiriaș al bisericii noastre a trecut la cel de proprietar prin voința unanimă a credincioșilor, exprimată în ședința Adunării Generale din 29 mai 2011, când s-a hotărât cumpărarea clădirii. Pe data de 29 iulie 2011 biserica ”Sfinții Patruzeci de Mucenici din Sevastia” devine proprietarul lacașului de cult și începe o serie de renovări și consolidări. Sfințirea cea mare a bisericii, prin rugăciunea și binecuvântarea episcopului și prin așezarea Sfintelor Moaște în Prestolul Sfântului Altar, va pecetlui pentru totdeauna scopul și viața acestui edificiu drept casă a lui Dumnezeu și adăpost al creștinilor ortodocși.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s