Scrisoare catre ctitori


  “Cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu si dreptatea Lui, si toate celelalte se vor adauga voua!” Matei VI, 33

Hristos ne indeamna sa nu ne adunam comoara aici, pe pamant, “Ci adunaţi-vă comori în cer, unde nici molia, nici rugina nu le strică, unde furii nu le sapă şi nu le fură. Căci unde este comoara ta, acolo va fi şi inima ta.” (Matei VI, 20-21)
Orice biserica zidita este un locas sfânt, “o poarta a Cerului” (Facere 28,17) si o Casa a Domnului, care desi se faureste cu jertfe materiale, este în primul rând o opera a credintei si o comoara a sufletelor insetate de mantuire, care poarta cu pioasa dragoste numele de “crestin”.

Ne-a ajutat Bunul Dumnezeu sa avem un locas pentru Biserica in toti acesti ani. Cu stradanie si sacrificii din partea multora am reusit sa pastram cladirea si chiar sa o imbunatatim. Anul acesta, la 1 August, se reinnoieste contractul de mortgage pentru cladirea bisericii noastre; avem sansa – poate unica in viata – de a deveni ctitori ai acestui sfant locas. Acum ne intreaba Hristos, ca pe Sfantul Apostol Petru odinioara: “Ma iubesti tu pe Mine?” In felul acesta maret si sublim ne cheama Mantuitorul sa ne facem partasi Crucii Sale celei de viata facatoare! Nu cere Hristos de la noi sa dam din ceea ce ne prisoseste material, ci din prea-plinul iubirii noastre: „Cu un bănuţ dăruit poţi cumpăra cerul, nu fiindcă cerul ar fi atât de ieftin, ci fiindcă Dumnezeu este atât de plin de iubire.” (Sfântul Ioan Gură de Aur)
Biserica Ortodoxă preţuieşte într-un mod deosebit rugăciunile pentru cei ce dăruiesc cu bucurie şi inimă largă din cele ce au agonisit pentru ridicarea unei biserici. Astfel, Biserica îi numeşte pe aceşti milostivi creştini ca „fericiţi şi pururea pomeniţi ctitori”, demonstrând că, deşi au construit ziduri materiale, pământeşti şi trecătoare, ei primesc în schimb de la Bunul Dumnezeu daruri cereşti netrecătoare şi se bucură de o pomenire veşnică. Pomenirea lor devine veşnică pentru că Dumnezeu este veşnic îşi aduce aminte în ceruri de cei care şi-au adus aminte de El şi L-au iubit si marturisit în timpul vieţii lor pământeşti.
Dumnezeu nu ramâne dator nimanui. Pentru fiecare ceas de munca la Casa Lui, pentru fiecare banut donat, pentru fiecare caramida pusa la aceasta Casa, El va rasplati împarateste si aici si Dincolo. Pastrând curata credinta strabuna, facând din sufletele noastre case ale Duhului Sfânt, nadajduim ca ne va învrednici Bunul Dumnezeu sa realizam si noi, aici unde traim, o “Poarta a Cerului”, spre slava Lui si spre mântuirea noastra si a copiilor nostri.

Dumnezeu să primească jertfa fiecăruia!

Preot Florian Ene

  “Cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu si dreptatea Lui, si toate celelalte se vor adauga voua!” Matei VI, 33

Hristos ne indeamna sa nu ne adunam comoara aici, pe pamant, “Ci adunaţi-vă comori în cer, unde nici molia, nici rugina nu le strică, unde furii nu le sapă şi nu le fură. Căci unde este comoara ta, acolo va fi şi inima ta.” (Matei VI, 20-21)
Orice biserica zidita este un locas sfânt, “o poarta a Cerului” (Facere 28,17) si o Casa a Domnului, care desi se faureste cu jertfe materiale, este în primul rând o opera a credintei si o comoara a sufletelor insetate de mantuire, care poarta cu pioasa dragoste numele de “crestin”.

Ne-a ajutat Bunul Dumnezeu sa avem un locas pentru Biserica in toti acesti ani. Cu stradanie si sacrificii din partea multora am reusit sa pastram cladirea si chiar sa o imbunatatim. Anul acesta, la 1 August, se reinnoieste contractul de mortgage pentru cladirea bisericii noastre; avem sansa – poate unica in viata – de a deveni ctitori ai acestui sfant locas. Acum ne intreaba Hristos, ca pe Sfantul Apostol Petru odinioara: “Ma iubesti tu pe Mine?” In felul acesta maret si sublim ne cheama Mantuitorul sa ne facem partasi Crucii Sale celei de viata facatoare! Nu cere Hristos de la noi sa dam din ceea ce ne prisoseste material, ci din prea-plinul iubirii noastre: „Cu un bănuţ dăruit poţi cumpăra cerul, nu fiindcă cerul ar fi atât de ieftin, ci fiindcă Dumnezeu este atât de plin de iubire.” (Sfântul Ioan Gură de Aur)
Biserica Ortodoxă preţuieşte într-un mod deosebit rugăciunile pentru cei ce dăruiesc cu bucurie şi inimă largă din cele ce au agonisit pentru ridicarea unei biserici. Astfel, Biserica îi numeşte pe aceşti milostivi creştini ca „fericiţi şi pururea pomeniţi ctitori”, demonstrând că, deşi au construit ziduri materiale, pământeşti şi trecătoare, ei primesc în schimb de la Bunul Dumnezeu daruri cereşti netrecătoare şi se bucură de o pomenire veşnică. Pomenirea lor devine veşnică pentru că Dumnezeu este veşnic îşi aduce aminte în ceruri de cei care şi-au adus aminte de El şi L-au iubit si marturisit în timpul vieţii lor pământeşti.
Dumnezeu nu ramâne dator nimanui. Pentru fiecare ceas de munca la Casa Lui, pentru fiecare banut donat, pentru fiecare caramida pusa la aceasta Casa, El va rasplati împarateste si aici si Dincolo. Pastrând curata credinta strabuna, facând din sufletele noastre case ale Duhului Sfânt, nadajduim ca ne va învrednici Bunul Dumnezeu sa realizam si noi, aici unde traim, o “Poarta a Cerului”, spre slava Lui si spre mântuirea noastra si a copiilor nostri.

Dumnezeu să primească jertfa fiecăruia!

Preot Florian Ene

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s